Okolice agroturystyki

Piękne miejsca

Kąpielisko w Maczułach

Czarnołozy położone są w gminie Wojsławice, w powiecie chełmskim, we wschodniej części Wyżyny Lubelskiej. To jedna z najstarszych wsi powiatu chełmskiego.

Na zdjęciu powyżej znajduje się Zalew Maczuły w Horodysku, który leży w gminie Leśniowice. Zbiornik ten, o pow. 26ha, zasilany jest przez rzekę Horodyska. W 2014 zmienił swoje oblicze i stał sie wielką atrakcją turystyczną. Została zbudowana plaża, molo i wieża widokowa. Są tam altany, miejsce na ognisko i ścieżka rowerowa oraz wypozyczalnia kajakow i rowerów wodnych.

Izba Pamięci Wrzeciono

Izba pamięci Wrzeciono

Mozna tu zobaczyc jak w dawnych czasach wyglądało wnetrze chałupy wiejskiej. Zgromadzona duża ilośc eksponatów, pozwala odtworzyć dawne zycie mieszkańców wsi.

Koci Dołek

Koci dołek

Znajduje sie we wsi Majdan Ostrowski w odległsci 1,5km od naszego gospodarstwa. Jest to krajobraz charaktryzujący się dużym urzeźbieniem terenu, licznymi wąwozami i suchymi dolinami zwanymi debrami.

Ścieżka w Majdanie Ostrowskim

Majdan Ostrowski

Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza, nazwana "Przy Szurze". Nazwa jej pochodzi od dawnego pastwiska, a pózniej w latach 70 boiska szkolnego. Miejsce to wiąże sie również z ważnymi wydarzeniami historycznymi - tą drogą Napoleon przeprowadzał swoje wojska na Rosję. Na ścieżce znajduje się tablica edukacyjna z informacjami o przyrodzie i ptakach żyjących na tym terenie.

Ścieżka w Majdanie Starym

Majdan Stary

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Trasa w formie pętli liczy około 2.3km. Występują tu chronione i rzadkie gatunki roślin np. miłek wiosenny i wiele innych roslin. Wszyscy którzy chcą odpocząć od codziennego zgiełku, pobyć na łonie przyrody i napić się źrodlanej wody, muszą koniecznie odwiedzić to miejsce.

Kapliczka Kard. Stefana Wyszyńskiego

Kapliczka pamięci

Na rozwidleniu dwoch malowniczych wawozów w lesie pomiędzy Kraśniczynem a Skierbieszowem, znajduje się kapliczka upamiętniająca pobyt Kard. Stefana Wyszyńskiego w klasztorze w Żułowie, w którym ukrywał sie przed Niemcami, od listopada 1941 do czerwca 1942. Prawdopodobnie w tym miejscu modlił się i medytował, a także udzielał sakramentów pokuty i eucharystii partyzantom.

Dni Jakuba Wędrowycza

Dni Jakuba Wędrowycza

Są organizowane od 2006r. i cieszą sie ogromną popularnością wśrod fanow opowiadań Andrzeja Pilipiuka. Organizowane przez Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki miłośników twórczości Andrzeja Pilipiuka. Na imprezę tą przyjeżdzają fani przygód Jakuba Wędrowycza z całej Polski, jak i z zagranicy.

Zabytki

Kościół katolicki w Wojsławicach

Trzy kultury

Wojsławice słyną z trzech świątyn trzech wyznań. Jest tu kościół katolicki pw. Św. Michała Archanioła, cerkiew prawosławna i synagoga. Tak więc co roku odbywają się Spotkania Trzech Kultur. Organizując tę imprezę, Stowarzyszenie stawia sobie za cel przypomnienie i pielęgnowanie tradycji i historii Wojsławic. Przed laty żyli tu obok siebie w zgodzie i harmonii katolicy, Żydzi i wyznawcy prawosławia.